İletişim ve Randevu

Total Diz Protezi

Aşınmış ve deforme olmuş diz ekleminin yüzeylerinin metal ve polietilenden imal edilmiş ve özel kaplamaları olan parçalar ile değiştirilerek normal ve ağrısız eklem hareketinin yeniden kazanılmasını sağlayan bir ameliyattır.

Kimlere uygulanır ?
Konservatif dediğimiz tıbbi tedaviler ile ( ilaç, diz içine enjeksiyonlar, fizik tedavi , istirahat) şikayetleri geçmeyen ve yürümede zorlanan , günlük aktiviteleri kısıtlanan hastalar için uygundur. Yaş için genelde 60 yaş ve üstü tercih edilir. Ancak iltihabi eklem romatizması , eski kırık sekeli ve avasküler nekroz (kemik ölümü) olan genç hastalara da çekilen diz grafilerine göre uygulanmaktadır.

Total diz protezi nasıl yapılır?
Spinal ve epidural dediğimiz belden yapılan iğneler ile bölgesel uyuşturma yapılır. Aynı seansta her iki diz operasyonu duruma göre yapılabilir. Diz ekleminin deforme olan yüzeyleri uygun açılar ile kesilerek kemiğin durumu ve hastanın yaşına bakılarak çimentolu, çimentosuz veya hibrid olarak uygulanır. Operasyon esnasında yapılan enjeksiyonlar (ağrı kesici ve kanamayı önleyici )ile aynı gün ayağa kaldırılır. İlk 20 gün tek veya çift koltuk değneği kullanılır. Dikiş alma yoktur. Estetik olarak atılır. Pansuman 5 günde bir yapılır. Su geçirmeyen pansumanlar sayesinde yıkanılabilir.

Ameliyat sonrası bakım :
Hasta ameliyat sonrası tek veya çift koltuk değneği ile yürütülür. CPM denilen dizin kıvrılmasını sağlayan otomatik makineler ve fizyoterapist eşliğinde egzersize hemen başlanır. Merdiven inip çıkma hareketi hasta taburcu olmadan öğretilir. Tek dizde 2 veya 3 gün ; çift diz ameliyatında 4 veya 5 gün hastanede kalınır.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler :
Düşmeler, ateşli hastalıklar , diş ve dişeti rahatsızlıklarına dikkat edilmeli. Vücutta enfeksiyon odağı bulundurulmamalı varsa da hemen tedavi olunmalıdır.

Komplikasyonlar :
Enfeksiyon , pulmoner tromboemboli ( akciğere pıhtı atması ) en sık ve korkulan komplikasyonlardır. Teknik hatalar, protezin hatalı konması daha az görülür. Ölümcül bir komplikasyon olan embolinin önlenmesi için erken hareket ve kan sulandırıcı iğnele kullanılmakta ve ameliyat sonrası 20 güne kadar bu süre uzatılanilmektedir .

Operasyona karar verirken
Hasta öncelikle tıbbi tedavileri denemiş ve günlük aktiviteleri kısıtlanmış olmalı. Hastane ve doktoru iyi araştırmalı, kullanılacak implantları sorgulamalıdır.

Yorumlar kapalı.