İletişim ve Randevu

Total Kalça Protezi

Aşınmış ve deforme olmuş eklem yüzeylerinin metal, plastik , seramikten özel olarak imal edilmiş ve kaplanmış parçalar ile değiştirilmesidir.

Kimlere uygulanır ?
Genelde kalça ekleminde ileri derecede deformasyon ve kireçlenmesi olan hastalara uygulanır. Yaş aralığı diz protezinden daha geniştir. Genç yaş grubunda da yapılabilmektedir. Hastanın günlük aktivitesini kısıtlayıcı hale gelen kalça kireçlenmesi için mükemmel bir seçenektir.

Total kalça protezi nasıl yapılır?
Spinal ve epidural anestezi dediğimiz bölgesel uyuşturma yapılır. Hastane n aktivite düzeyi, yaşı ve kemik kalitesine göre çimentolu, çimentosuz, veya hibrid yapılmaktadır. Sürtünme yüzeyleri 65 yaşından gençlerde seramik- seramik , daha yaşlılarda polietilen ve metalden oluşur. Hasta aynı gün veya ertesi gün tam yük ve koltuk değneği yardımı ile yürütülür. Hastanede 2 veya 3 gün yatılır. Yara su geçirmeyen pansumanla kapatılıp 20 gün beklenir. Egzersizlere hemen başlanır.

Ameliyat sonrası bakım:
Çok alçak ve çok yüksek yerlere oturmamak, bacak bacak üstüne atmamak ,opere kalça üstüne yatmamak , tuvalet yükseltmesi kulllanmak gerekmektedir.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler:
Düşmelerden kaçınmalı, vücutta herhangibir enfeksiyon odağı olmamalı varsa hemen tedavi olunmalı.

Komplikasyonlar:
Enfeksiyon, emboli ,kalça protezinin çıkması, protez etrafından kırık olması, erken protez gevşemesi

Operasyona karar verirken:
Hastan öncelikle tıbbi tedavileri denemiş olmalı. Operasyon için tecrübeli hekim ve tam donanımlı hastane seçmelidir.

Yorumlar kapalı.